Home » Hydraulics Shop » Hydraulic Valves » Directional Control Valve Monoblock Style » SBAF2 CROSS DOUBLE SPOOL VALVE W/ FLOAT, BA2A1XAG3EA0
Cross Double Spool Valve features 3-position, 4-way, 2500 PSI, 30 GPM, Float, Open Center, 3/4″ NPT inlet & outlet ports
| Weight | 26.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 5 in |
| Hydraulic Valve Style | Direction Control Valve (Monoblock) |
| Valve GPM | 30 |
| Valve Inlet Port Size | NPT – 3/4" |
| Valve Outlet Port Size | NPT – 3/4" |
| Valve Working Port Size | NPT – 1/2" |
| Valve System | Open Center |
| Valve PSI | 2500 |
| Manufacturer | Cross Manufacturing Inc |
SBAF2 CROSS DOUBLE SPOOL VALVE W/ FLOAT, BA2A1XAG3EA0
Cross hydraulic control valve for operating double acting cylinders or a reversable hydraulic motor. Float position allows a loader, snow plow or dozer blade to ride the contours to the ground as the machine moves forward.
Double Spool Valve Specifications:
Field conversion kits:
Cross Part Number: 143799
Cross Product BA2A1XAG3EA0
SKU: 143799
$507.61
You must be logged in to post a review.


There are no reviews yet.