26″ extended length hydraulic tie rod cylinder, 2500 PSI, double acting, 8050 LBs column load. Durable, high performance made by Northern Hydraulics.
| Weight | 45.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 5 × 5 in |
| Cylinder Bore | 3" |
| Cylinder Stroke Ranges | 24 |
| Cylinder Extended Length | 58.25 |
| Cylinder Style | Tie-Rod |
| Cylinder Retracted Length | 34.25 |
| Cylinder Port Size | NPT – 1/2" |
| Manufacturer | MagisterHyd |
| Cylinder Outer Diameter | 3.37 in |
| Cylinder Rod Diameter | 1.25 in |
| Cylinder Overall Length | 36.37 in |
| Cylinder PSI | 2500 PSI |
| Cylinder Column Load | 8,050 lbs |
| Cylinder Oil Volume | 2.94 qts |
| Cylinder Rod Type | Chrome Plated |
| Cylinder Rod End | Clevis |
| Cylinder Action | Double Acting |
Please Note! This hydraulic cylinder is designed for heavy-duty applications and is perfect for various industrial needs.
Key Features:
Same-Day Shipping: All orders placed before 3 PM will be shipped the same day (excluding weekends and holidays).
Free Ground Shipping: Available for all orders within the Continental US.
Made in Europe: This hydraulic cylinder is manufactured to the highest standards ensuring quality and reliability.
If you need assistance selecting the appropriate hydraulic cylinder replacement, please do not hesitate to contact us at (800) 823-4937.
Â
This hydraulic cylinder is proudly manufactured by our longtime partner, Magister Hydraulics, known for their exceptional craftsmanship and reliability. At Northern Hydraulics, we're honored to offer their proven designs under our own brand, ensuring you get the best of both worlds — OEM-grade performance backed by our dedicated support and service.
There are no reviews yet.