24″ double acting hydraulic cylinder with 3500 PSI. Features welded design, chrome plated rod, and 37,700 LB column load. Free shipping in the Continental US!
| Weight | 73.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 6 × 6 in |
| Cylinder Bore | 4" |
| Cylinder Stroke Ranges | 24 |
| Cylinder Extended Length | 57 |
| Cylinder Style | Welded |
| Cylinder Retracted Length | 33 |
| Cylinder Port Size | ORB – 8 |
| Manufacturer | MagisterHyd |
| Cylinder Outer Diameter | 4.5 in |
| Cylinder Rod Diameter | 2 in |
| Cylinder Overall Length | 25.25 in |
| Cylinder PSI | 3500 PSI |
| Cylinder Column Load | 37,700 lbs |
| Cylinder Oil Volume | 5.22 qts |
| Cylinder Rod Type | Chrome Plated |
| Cylinder Rod End | Pin Hole |
| Cylinder Action | Double Acting |
NOTE! Always ensure correct measurements for compatibility. Misuse due to incorrect application is not covered under warranty.
Same-Day Shipping: Orders placed by 3 PM will ship the same day (excluding weekends and holidays).
If you need assistance choosing the right hydraulic cylinder replacement or have any questions, feel free to contact us at: (800) 823-4937
This hydraulic cylinder is proudly manufactured by our longtime partner, Magister Hydraulics, known for their exceptional craftsmanship and reliability. At Northern Hydraulics, we're honored to offer their proven designs under our own brand, ensuring you get the best of both worlds — OEM-grade performance backed by our dedicated support and service.
There are no reviews yet.