1.5″ bore x 8″ stroke hydraulic cylinder rated 2500 PSI. Durable, reliable, 2-year warranty, free shipping. Perfect for various applications.
| Weight | 13.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 3 × 3 in |
| Cylinder Bore | 1.5" |
| Cylinder Stroke Ranges | 8 |
| Cylinder Extended Length | 23.25 |
| Cylinder Style | Welded |
| Cylinder Retracted Length | 15.25 |
| Cylinder Port Size | NPT – 1/4" |
| Manufacturer | MagisterHyd |
| Cylinder Outer Diameter | 2.125 in |
| Cylinder Rod Diameter | 1.5 in |
| Cylinder Overall Length | 16.5 in |
| Cylinder PSI | 2500 PSI |
| Cylinder Column Load | 5,895 lbs |
| Cylinder Oil Volume | 0.33 qts |
| Cylinder Rod Type | Chrome Plated |
| Cylinder Rod End | Pin Hole |
| Cylinder Action | Single Acting |
NOTE! Chrome-plated rod is NOT induction hardened. Possible bent rod is a result of misuse (wrong measurements or type of application), such cases not covered under warranty!
Same-Day Shipping: All orders made until 3 PM will be shipped the same day (except weekends and holidays).
Free Ground Continental US Shipping
Tariff-FREE cylinders, Made in Europe.
If you need assistance choosing a proper hydraulic cylinder replacement, do not hesitate to contact us: (800) 823-4937
This hydraulic cylinder is proudly manufactured by our longtime partner, Magister Hydraulics, known for their exceptional craftsmanship and reliability. At Northern Hydraulics, we're honored to offer their proven designs under our own brand, ensuring you get the best of both worlds — OEM-grade performance backed by our dedicated support and service.
There are no reviews yet.