Home » Hydraulics Shop » Hydraulic Cylinders » Snowplow Hydraulic Cylinders » 1.5 Bore x 10 Stroke Hydraulic Cylinder – Maxim by Bailey
Shop the 1.5” bore x 10” stroke hydraulic cylinder. Ideal for heavy-duty applications, 3500 PSI, 2-year warranty!
| Weight | 13.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 3 × 3 in |
| Cylinder Bore | 1.5" |
| Cylinder Stroke Ranges | 10 |
| Cylinder Extended Length | 27.25 |
| Cylinder Style | Snowplow |
| Cylinder Retracted Length | 17.25 |
| Cylinder Port Size | NPT – 1/4" |
| Manufacturer | Bailey International |
| Cylinder Rod Diameter | 1.5 in |
| Cylinder Column Load | 4480 lbs |
Introducing the powerful and reliable 1.5 Bore x 10 Stroke Hydraulic Cylinder by Maxim, proudly produced by Bailey. Engineered to provide exceptional performance in demanding applications, this hydraulic cylinder is an essential component for various machinery and equipment.
This universal hydraulic cylinder serves as an excellent replacement for discontinued models and fits a variety of machinery. The flexible design allows for easy mounting of various end types including cross tubes, clevis, and flange mounts.
Same-Day Shipping: Orders placed by 3 PM will ship the same day (excluding weekends and holidays).
Tariff-Free cylinders.
Manufactured in Europe.
If you require assistance in selecting the right hydraulic cylinder for your equipment, please do not hesitate to contact us at (800) 823-4937 for expert advice.
SKU: 288506
$126.55
You must be logged in to post a review.




There are no reviews yet.