Home » Hydraulics Shop » Hydraulic Cylinders » Snowplow Hydraulic Cylinders » 1.5 Bore x 10 Stroke Hydraulic Cylinder – Maxim Bailey
Discover the 1.5" bore x 10" stroke hydraulic cylinder by Maxim. Heavy-duty, 3500 PSI, built for durability. Order now for fast shipping!
| Weight | 13.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 5 × 5 in |
| Cylinder Bore | 1.5" |
| Cylinder Stroke Ranges | 10 |
| Cylinder Extended Length | 26.25 |
| Cylinder Style | Snowplow |
| Cylinder Retracted Length | 16.25 |
| Cylinder Port Size | NPT – 1/4" |
| Manufacturer | Bailey International |
| Cylinder Rod Diameter | 1.5 in |
| Cylinder Column Load | 4480 lbs |
NOTE! Chrome-plated rod is NOT induction hardened (Temperature treated). Possible bent rod is a result of misuse (wrong measurements or type of application), such cases not covered under warranty!
Same-Day Shipping: All orders made until 3 PM will be shipped the same day (except weekends and holidays).
Tariff-FREE cylinders.
Made in Europe.
If you need assistance choosing the proper hydraulic cylinder replacement, do not hesitate to contact us:
(800) 823-4937
SKU: 288501
$119.50
You must be logged in to post a review.




There are no reviews yet.