Shop this 3.37″ Outer Diameter, 4″ Stroke Double Acting Hydraulic Cylinder for 3500 PSI applications. Durable, reliable, 2-year warranty + free shipping.
| Weight | 18.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 5 × 5 in |
| Cylinder Bore | 3" |
| Cylinder Stroke Ranges | 4 |
| Cylinder Extended Length | 16 |
| Cylinder Style | Welded |
| Cylinder Retracted Length | 12 |
| Cylinder Port Size | ORB – 8 |
| Manufacturer | MagisterHyd |
| Cylinder Outer Diameter | 3.37 in |
| Cylinder Rod Diameter | 1.5 in |
| Cylinder Overall Length | 13.5 in |
| Cylinder PSI | 3500 PSI |
| Cylinder Column Load | 21,000 lbs |
| Cylinder Oil Volume | 0.49 qts |
| Cylinder Rod Type | Chrome Plated |
| Cylinder Rod End | Cross Tube |
| Cylinder Action | Double Acting |
NOTE! Chrome-plated rod is NOT induction hardened. Possible bent rod is a result of misuse (wrong measurements or type of application); such cases are not covered under warranty.
Same-Day Shipping: All orders made until 3 pm will be shipped the same day (except weekends and holidays).
Tariff-FREE cylinders.
Made in Europe.
If you need assistance choosing the proper hydraulic cylinder replacement, do not hesitate to contact us: (800) 823-4937
This hydraulic cylinder is proudly manufactured by our longtime partner, Magister Hydraulics, known for their exceptional craftsmanship and reliability. At Northern Hydraulics, we're honored to offer their proven designs under our own brand, ensuring you get the best of both worlds — OEM-grade performance backed by our dedicated support and service.
There are no reviews yet.